Květen 2013

Čas plyne stále rychleji

8. května 2013 v 22:36 | Aja8 |  Téma týdne
Čas velmi rychle ubíhá? To je známá věc. Ale bylo tomu tak i za dlouhých zimních večerů, kdy se naše babičky a dědečkové nemohli zaměstnat ničím jiným než draním peří a vyprávěním historek? To jistě ne.
Čas to je pojem. Někdo ho má málo, jiný zase dostatek. Díky němu se vzpamatováváme z těžkých ran, které se časem zázračně hojí nebo jsme kvůli jeho nadbytku znudění a otrávení.
Čas, to je veličina, která fascinuje lidstvo již po tisíciletí. Stále hledáme způsoby, jak ho ovládnout a stále se nám to nedaří.
Již antičtí filozofové chtěli poodhrnout záclonku, která skrývala jeho tajemství, ale zda se jim to povedlo se nikdy nedozvíme. Co když třeba bájní Aztékové či jiná takto vyspělá civilizace, pronikla do jeho tajů a evropští kolonizátoři jejich úsilí zadupali do země, jak chamtili po moci a zlatu? To už nám nepoví.
Není dne, abychom se s tímto monstrem, které hýbe Vesmírem nesetkali. Ráno ho přirozeně nenávidíme, když se snažíme nasoukat se do oblečení, v jedné ruce kartáček na zuby a ve druhé chleba s máslem. Myslím, že už pravěcí lidé, nenáviděli uspěchaná rána. Naproti tomu si ale o to víc vážíme jiter, která neprovází obvyklý shon a kdy si můžeme jen tak sednout a nečinně hledět do prostoru času nikým ani ničím, dokonce ani časem, nevyrušováni.
V poledne se snažíme "urvat" si ho pro sebe co největší díl, když celí uspěchaní, s hlavou nabitou, nejnovější prací, dorazíme na předem smluvený (a předem více méně zmeškaný) oběd.
Odpoledne je jako by se nám ho zoufale nedostávalo, celý den něco nestíháme a když si večer konečně sedneme, uvědomíme si, že nám zbývá možná tak hodina a půjdeme spát, aby to šílené kolečko, ten předem prohraný závod s časem, začal druhý den nanovo.